Skip to Main Content

Senior Awards Ceremony 2017

Congratulations to the following Kalamazoo College students, who received awards during the Senior Awards Ceremony on June 10, 2017, in Stetson Chapel. The awards include all academic divisions, prestigious scholarships, and special non-departmental awards. Again, congratulations to all graduates and members of the Class of 2017.

FINE ARTS DIVISION

Art and Art History

THE LILIA CHEN AWARD IN ART, awarded to students in their junior or senior year who distinguish themselves through their work in ceramics, sculpture, or painting, and who exhibit strong progress in their understanding of art.
Kelan Gill
Madeline Clair Lawson
Kelsi Levine
Giovanni Lo Grasso
Helena Maija Marnauzs
Harrison Thomas Parkes
Christa Scheck
Jie Xu

THE GEORGE EATON ERRINGTON PRIZE, awarded to an outstanding senior art major.
Gabriela E. Latta
Malikah Q. Mahone

THE MICHAEL WASKOWSKY PRIZE, awarded to an outstanding junior or senior art major.
Erin Brown
Rachel Catherine Selina

Music

The LILLIAN PRINGLE BALDAUF PRIZE IN MUSIC, awarded to an outstanding music student.
John Bowman
Valentin Frank
Gabrielle Holme-Miller
Vethania Stavropoulos

THE MUSIC DEPARTMENT AWARD, given by the Music Department of the College for outstanding contributions to the musical life on campus, for achievement in performance areas, and for academic achievement.
John Bowman
Alexis Diana Diller
Johanna Drentlaw
Rachel Elizabeth Fadler
Hannah Lehker
Daniel Moore
Cody Mosblech
Eric S. Thornburg
Camila Trefftz
Myles Truss
Olivia Marguerite Weaver
Lindsay Worthington

THE FAN E. SHERWOOD MEMORIAL PRIZE, awarded for outstanding progress and ability on the violin, viola, cello or bass.
Siwook Hwang
Hannah L. Kim

THE MARGARET UPTON PRIZE IN MUSIC, awarded each year to a student designated by the Music Department Faculty as having made significant achievement in music.
Thaddeus Martin Buttrey

Theatre Arts

THE RUTH SCOTT CHENERY AWARD, given to a graduating senior who has excelled academically in theatre and who plans to continue the study of theatre arts following graduation.
Thaddeus Martin Buttrey
Monica Johnson
Kyle Lampar
Sarah Levett
Lindsay Worthington

THE COOPER AWARD IN FINE ARTS, for a junior or senior showing excellence in a piece of creative work in a theatre arts class: film, acting, design, stagecraft, puppetry, speech.
Madison Louise Donoho

THE IRMGARD KOWATZKI THEATRE AWARD, awarded to the senior who has excelled both in academic areas and in theatrical productions during the four years at the College.
Sarah Levett

THE SHERWOOD PRIZE IN FINE ARTS, given for the best oral presentation in a speech-oriented class.
Quincy Isaiah Crosby

THE CHARLES TULLY DESIGN AWARD, given annually to a senior who has achieved excellence in some aspect of theatre design.
Lindsay Worthington

 

FOREIGN LANGUAGES DIVISION

Chinese

THE CHINESE OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD recognizes seniors who have excelled in the study of the Chinese language and China-related subjects on campus and abroad in China.
Dejah Crystal
Marlon Gonzalez
Amanda Johnson
Natalie A. Schmitt
Katherine Wynne

Classics

THE CLARA H. BUCKLEY PRIZE FOR EXCELLENCE IN LATIN, awarded to an outstanding student of the language of the Romans.
Brittany Jones

THE DEPARTMENTAL PRIZE IN GREEK
Danielle Marie Gin

THE PROVOST’S PRIZE IN CLASSICS, awarded to that student who writes the best essay on a classical subject.
Danielle Marie Gin
Brittany Jones

German

THE JOE FUGATE SENIOR GERMAN AWARD, awarded to a senior for excellence in German.
Frances Mary Heldt

Japanese

THE JAPANESE NATIONAL HONOR SOCIETY, COLLEGE CHAPTER, is awarded in recognition of the student’s achievement in their study of the Japanese language and for their overall academic excellence.
Corrin Elise Davis
Alexis Diana Diller
John Mihalik Fowler
Anh P. Lam
Bailee M. Lotus
Elinor Ruth Rubin-McGregor
Christa Scheck
Ke Sheng
Carolyn Elizabeth Topper

Romance Languages

THE ALLIANCE FRANCAISE PRIZE IN FRENCH, awarded for excellence in French by an advanced student.
Maribel Blas-Rangel
Elijah Wickline

THE SENIOR SPANISH AWARD, given by the Department of Romance Languages for outstanding achievement in Spanish.
Cory Gyulveszi
Caroline Elena Sulich

 

HUMANITIES DIVISION

American Studies

THE DAVID STRAUSS PRIZE IN AMERICAN STUDIES, awarded for the best paper written by a graduating senior in his or her junior or senior year in any field of American Studies.
Jessica Paige Hansen

English

THE GRIFFIN PRIZE, awarded to the senior English major who, like Professor Gail Griffin, demonstrates an exceptional ability to bridge his/her analytical and creative work in the English department.
Alyse Michelle Guenther
Rachel Williams

THE ELWOOD H. AND ELIZABETH H. SCHNEIDER PRIZE, awarded for outstanding and creative work in English done by a student who is not an English major.
Danielle Marie Gin

THE MARY CLIFFORD STETSON PRIZE, awarded for excellence in English essay writing by a senior.
Sara McKinney
Sarah Schmitt

THE DWIGHT AND LEOLA STOCKER PRIZE, awarded for excellence in English writing: prose or poetry.
Erin Elizabeth Bensinger
Serena Li Bonarski
Jon R. Jerow
Caroline Marie Peterson

History

THE JAMES BIRD BALCH PRIZE, for the showing academic excellence in American History.
Frances Mary Heldt

THE HISTORY DEPARTMENT AWARD, given for outstanding work in the major.
Claudia Quinn Greening
Frances Mary Heldt

Philosophy

THE DEPARTMENT OF PHILOSOPHY PRIZE, awarded for excellence in any year’s work in philosophy.
James Michael Reuter

THE HODGE PRIZE IN PHILOSOPHY, awarded to that member of the graduating class who has the highest standing in the field.
Jon R. Jerow
Caroline Marie Peterson

Religion

THE MARION H. DUNSMORE MEMORIAL PRIZE IN RELIGION, awarded to a graduating senior for excellence in the major.
Hannah Nicole Cooperrider
Danielle Purkey
Dakota Lynn Trinka
Natalie Cristina Vázquez

 

NATURAL SCIENCES AND MATHEMATICS DIVISION

Biology

THE H. LEWIS BATTS PRIZE, awarded to the senior who has done the most to support the activities of the Biology Department and to further the spirit of collegiality among students and faculty in the Department.
Suma J. Alzouhayli

THE DIEBOLD SCHOLAR AWARD, given to one or more seniors in recognition of excellence in the oral or poster presentation of the SIP at the Diebold Symposium.
Lucy Merrill
Theresa Marie Shuryan
Sarah Caroline Smith
Cameron Werner
Katherine Wynne

THE ROBERT BZDYL PRIZE IN MARINE BIOLOGY, awarded to one or more students with demonstrated interest and ability in marine biology or related fields.
Na Young Kim

THE WILLIAM E. PRAEGER PRIZE, established by the faculty in the Biology Department and awarded to the most outstanding senior major in Biology, based on academic achievement in the discipline.
Kathleen George
Katherine Wynne

Chemistry

THE ANNUAL UNDERGRADUATE AWARD IN ANALYTICAL CHEMISTRY, sponsored by the American Chemical Society Division of Analytical Chemistry, to an undergraduate student planning on pursuing graduate studies in chemistry.
Collin Joseph Steen

THE ANNUAL UNDERGRADUATE AWARD IN INORGANIC CHEMISTRY, sponsored by the American Chemical Society Division of Inorganic Chemistry, to an undergraduate student planning on pursuing graduate studies in chemistry.
Sonam Shrestha

THE ANNUAL UNDERGRADUATE AWARD IN ORGANIC CHEMISTRY, sponsored by the American Chemical Society and subcommittee for the Division of Organic Chemistry, to an undergraduate student who displays significant aptitude for a career in organic chemistry.
Rachel Elizabeth Fadler

THE ANNUAL UNDERGRADUATE AWARD IN PHYSICAL CHEMISTRY, sponsored by the American Chemical Society and subcommittee for the Division of Physical Chemistry, to an undergraduate student who displays significant aptitude for a career in organic chemistry.
Eric S. Thornburg

THE OUTSTANDING CHEMISTRY STUDENT FROM KALAMAZOO COLLEGE, sponsored by the Kalamazoo Section of the American Chemical Society and is given to the graduating senior who has demonstrated leadership in the chemistry department and plans to pursue graduate studies in chemistry.
Sarah Glass

THE KURT KAUFMAN FELLOW, given annually to seniors who receive Honors in the Senior Individualized Project (SIP) conducted with faculty in the Chemistry Department.
Suma J. Alzouhayli
Sarah Glass
Eric S. Thornburg
Myles Truss

THE LEMUEL F. SMITH AWARD, given to a student majoring in chemistry pursuing the American Chemical Society approved curriculum and having at the end of the junior year the highest average standing in courses taken in chemistry, physics,and mathematics.
Collin Joseph Steen

Mathematics and Computer Science

THE CLARKE BENEDICT WILLIAMS PRIZE, awarded to that member of the graduating class who has the best record in mathematics and the allied sciences.
Jill Denise Antonishen
Yicong Guo

Physics

THE JOHN WESLEY HORNBECK PRIZE, awarded to a senior with the highest achievement for the year’s work in advanced physics toward a major.
Jill Denise Antonishen
Michelle Sugimoto

 

PHYSICAL EDUCATION DIVISION

THE GEORGE ACKER AWARD awarded annually to a male athlete who in his participation gave all, never quit, with good spirit supported others unselfishly, and whose example was inspirational.
Andrew Marten Bremer

THE HORNET ATHLETIC ASSOCIATION AWARD, for a graduating senior who has most successfully combined high scholarship with athletic prowess.
Brent Yelton

THE MARY LONG BURCH AWARD, for a senior woman who has manifested interest in sports activities and excelled in scholarship.
Grace Fitzgerald Smith

THE C. W. “OPIE” DAVIS AWARD, awarded to the outstanding senior male athlete.
Branden Metzler

THE KNOECHEL FAMILY AWARD, awarded to a senior male and a senior female member of the swim teams in recognition of demonstrated excellence in both intercollegiate swimming and academic performance.
Stuart Murch
Colleen Elizabeth Orwin

THE TISH LOVELESS AWARD, given by the Department of Physical Education to the outstanding senior female athlete.
Colleen Elizabeth Orwin

THE CATHERINE A. SMITH PRIZE IN WOMEN’S ATHLETICS, awarded to a woman athlete who in her participation gave all, never quit, with good spirit supported others unselfishly, and whose example was inspirational.
Suzanne Miller
Grace Fitzgerald Smith

 

SOCIAL SCIENCES DIVISION

Anthropology and Sociology

THE RAYMOND L. HIGHTOWER AWARD, given to a graduating senior for excellence in and commitment to the disciplines of sociology and anthropology and leadership in the Department of Anthropology and Sociology.
Emily Levy
Chenxi “Abby” Lu
Yaneli Soriano Santiago

Economics and Business

THE WILLIAM G. HOWARD MEMORIAL PRIZE, awarded to a senior for excellence in academic work in an economics or business major.
Shanice Buys
Kyle Hernández
Amanda Johnson

THE PROVOST PRIZE IN BUSINESS AND ECONOMICS, awarded to a senior for excellence in academic work in a business major.
Eric Castle De Witt
Philip Ritchie
Aidan M. Tank

THE ROBERT AND KAREN RHOA PRIZE IN BUSINESS
Quinton E. Colwell
Brett Garwood

THE ROBERT AND KAREN RHOA PRIZE FOR OUTSTANDING SIP IN BUSINESS
Amanda Crouch

Political Science

THE E. BRUCE BAXTER MEMORIAL AWARD, awarded to a senior showing outstanding development in the field of political science.
Melissa Erikson

THE WILLIAM G. HOWARD MEMORIAL PRIZE, awarded for excellence in a year’s work in political science.
Erica Marie Vanneste

THE EUGENE P. STERMER AWARD IN PUBLIC ADMINISTRATION
Alivia Combe DuQuet
Gunyeop Lee

Psychology

THE MARSHALL HALLOCK BRENNER PRIZE awarded to an outstanding student for excellence in the field of psychology.
Kyle Hernández

THE XARIFA GREENQUIST MEMORIAL PSYCHOLOGY DEPARTMENT AWARD, given in recognition of distinctive service to students and faculty in psychology by a student assistant.
Janelle Brittany Grant
Janay Ruth Johnson
Ashley Vail Schmidt
Caroline Elena Sulich
Matthew Jacob Zhiss

THE RICHARD D. KLEIN AWARDS IN PSYCHOLOGY
Maribel Blas-Rangel (Senior Award)
Sarah Jayne Bragg (Senior Award)
Francisco Lopez Jr. (Senior Impact Award)
Landen Skinner (Senior Impact Award)

THE DONALD W. VAN LIERE PRIZES IN PSYCHOLOGY
Daniella Y. Glymin (Coursework)
Rachel Lifton (Coursework)
Mackenzie Norman (Coursework)
Ashley Vail Schmidt (Coursework)
Caroline Elena Sulich (Coursework)
Camila Trefftz (Coursework)
Kaela Van Til (Coursework)
Sarah Jayne Bragg (Research)
Hannah Kim (Research)
Paris N. Weisman (Research)

Women, Gender and Sexuality

THE CATHERINE A. SMITH PRIZE IN HUMAN RIGHTS, awarded to a senior who has been active on campus in promoting human rights, furthering progressive social and cultural change, and combating violence, repression, and bigotry.
Danielle Purkey

THE LUCINDA HINSDALE STONE PRIZE, awarded to a student whose scholarship, research or creative work in women’s studies, in the form of a SIP or other academic work, is most impressive.
Audrey J. Negro

 

COLLEGE AWARDS

THE ALPHA LAMBDA DELTA MARIA LEONARD SENIOR BOOK AWARD, given to the Alpha Lambda Delta member graduating with the highest GPA.
Grace Fitzgerald Smith

THE GORDON BEAUMONT MEMORIAL AWARD, awarded to the deserving student who displays qualities of selflessness, humanitarian concern, and willingness to help others, as exemplified in the life of Gordon Beaumont.
Sarah Jayne Bragg
Mireya Guzmán-Ortíz

THE HENRY AND INEZ BROWN AWARD is awarded in recognition of outstanding participation in the College community.
Sidney Katherine Wall

THE VIRGINIA HINKELMAN MEMORIAL AWARD is awarded to a deserving student who displays a deep concern for the well-being of children, as demonstrated through career goals in the field of child welfare.
Moises Hernandez

THE BABETTE TRADER CAMPUS CITIZENSHIP AND LEADERSHIP AWARD, awarded to that member of the graduating class, who has most successfully combined campus citizenship and leadership with scholarship.
Grace Fitzgerald Smith
Yaneli Soriano Santiago

THE MAYNARD OWEN WILLIAMS MEMORIAL AWARD, for the best student entry in the form of an essay, poetry, paintings, sketches, photographs, or films derived from Study Abroad.
Jack Clark
Hannah Nicole Cooperrider
Alyse Michelle Guenther
Anh P. Lam
Sarah Jean Schmitt
Camille Rose Wood
Lindsay Worthington
Samantha Young

THE LARRY BELL SCHOLARSHIP Award
Marian Jayne Strauss

The Mary Jane Underwood Stryker Center for Civic Engagement recognizes THE HAM SCHOLARS, who work through community partnerships to empower girls and young women to lead and advocate.
Sarah Jayne Bragg

THE MOSES KIMBALL SCHOLARSHIP Award
Francisco Lopez Jr.

The Mary Jane Underwood Stryker Institute for Service-Learning recognizes LAPLANTE STUDENT SCHOLARS who have shown outstanding dedication to civic engagement and who design and lead community programs that promote a more just, equitable and sustainable world.
Moises Hernandez
Annalise Elizabeth Robinson
Caitlyn Whitcomb

The Mary Jane Underwood Stryker Center for Civic Engagement recognizes the VIBBERT SCHOLARS, students who honor and exemplify the life and spirit of Stephanie Vibbert–scholar, activist, poet, feminist and artist–by leading programs that promote equity and justice through the arts and feminist organizing.
Emily Kowey

THE SENIOR LEADERSHIP RECOGNITION AWARD is awarded to students who have provided key elements of leadership in their organizations, athletic teams, academic departments, employment, and the wider Kalamazoo community.  Students were nominated by faculty and staff members in January.  Seniors eligible for this award also had to meet a minimum cumulative Grade Point Average requirement and be in good academic and social standing at the College.
Suma J. Alzouhayli
Riley M. Boyd
Sarah Jayne Bragg
Allie J. Brodsky
Thaddeus Martin Buttrey
Liz Clevenger
Sabrina Esha Dass
Eric Castle De Witt
Dana Theresa DeVito
Nate Donovan
Erin DuRoss
Kayla Dziadzio
Melissa Erikson
Sarah Glass
Ellie Simon Goldman
Marlon Gonzalez
Moises Hernandez
Gabrielle Holme-Miller
Allia V. M. Howard
Emily Kowey
Emily Levy
Chenxi “Abby” Lu
Leland Harrison Rene Merrill
Branden Metzler
Suzanne Miller
Colleen Elizabeth Orwin
Lauren A. Perlaki
Douglas S. Robinett
Jacob Scott
David Jordan Smith
Grace Fitzgerald Smith
Katie Sorensen
Anhtu Vu
Sidney Katherine Wall
Lindsay Worthington